EB-5 Vize Programı Sıkça Sorulan Sorular

S: Kimler EB-5 vizesine başvurabilir?

C: Yeterli yatırım fonuna sahip herkes başvurabilir. EB-5 sahibi yatırımcıların herhangi bir arkaplana veya tecrübeye sahip olması gerekmez. Ancak para kaynağı yasal olarak elde edilmiş olmalıdır.

S: EB-5 sahiplerinin Yeşil Kart (Green Card) alması ne kadar sürer?

C: EB-5 sahiplerinin şartlı Yeşil Kart alabilmeleri için tüm süreç genellikle 12-14 ay kadardır. I-526 dilekçesinden onay alabilmek ise 8-10 ay sürer. ABD’de yaşayan dilekçe sahipleri Yeşil Kart statüsü onayı için yaklaşık 6 ay daha bekler, ancak sabıka kaydı sorgulamasının zamanında bitmemesi durumunda süreç uzayabilir. Yurtdışında yaşayan dilekçe sahipleri ise EB-5 vizesi başvurularıyla aynı zamanda Amerikan konsolosluğu aracılığıyla göçmenlik vizesine başvurmalıdır, aynı şekilde bu süreç de yaklaşık 4 ay sürer.

Konsolosluk süreciyle birlikte göçmenlik vizesinin de onayıyla yatırımcılar ve aileleri birkaç hafta içerisinde veya ABD’ye vardıktan sonraki birkaç ayda şartlı Yeşil Kart sahibi olabilirler.

S: Her sene kaç adet EB-5 yatırımcı vizesi verilir?

C: Her yıl 10.000’den fazla EB-5 Yeşil Kart verilir ve tüm milletler bundan yararlanabilir. Bu sayı eşleri ve aile fertlerini de kapsar. Verilen sayı limitine ulaşılmadığı sürece tek bir devletin vatandaşlarına %7’den fazla bir oranda EB-5 vizesi verilemez.

Yakın döneme kadar ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS), 10.000 EB-5 vize programı limitine ulaşamamıştı. 2013 mali yılı limitine de henüz ulaşılmış değil, ancak 10.000’e yaklaşılması bekleniyor.

Program büyümeye devam ediyor çünkü yatırım için talep edilen miktar 500.000$ ve Büyük Britanya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi batılı ülkelere göre çok daha az.

S: I-526 formu nedir?

C: I-526 Müracaatı: Yabancı Girişimci Dilekçesidir. Bu form, doğrudan yatırım veya Bölgesel Yatırım Merkezleri yoluyla ABD’ye göçmen olarak gitmek isteyen EB-5 yatırımcıları tarafından doldurulur. I-526 onaylandıktan sonra yatırımcılar şartlı kalıcı oturma hakkı için I-485 formuyla başvuruda bulunabilirler. Yurt dışında ikamet ediliyorsa eğer, vizeyi alabilmek için konsolosluk süreçlerinden geçilmesi gerekir.

S: I-829 formu nedir?

C: I-829 Müracaatı: Şartları Kaldırmak İçin Girişimci Dilekçesidir. Bu forma, şartlı kalıcı oturma hakkına sahip EB-5 vizeliler tarafından, şartları kaldırmak adına kalıcı oturma statülerinin 2. yıl dönümünden önce başvurulması gerekir.

S: EB-5 vizesi konsolosluk süreci nasıl işler?

C: Konsolosluk Süreci: Yurt dışı vizesi alabilmek adına göçmenlik niyetli/niyetsiz başvurulduğu takdirde konsolosluk tarafından başlatılan süreçtir. Süreç temelde mülakat, biyometrik, tıbbi tetkik ve dokümantasyon gibi işlemleri kapsar. EB-5 vizesi göçmenlik başvurusunda bulunabilmek ve konsolosluk süreçlerini başlatabilmek için EB-5 sahibi olunması gereklidir. EB-5 vizesi olmadan göçmenlik niyetli yatırımcılar ABD’ye şartlı kalıcı oturma izni için giriş yapamazlar.

S: EB-5 vizesine ilişkin Durumu Ayarlama nedir?

C: Halihazırda ABD’de yasal statüyle ikamet eden göçmenler tarafından, onaylı/askıda göçmenlik belgesiyle kalıcı yasal oturumcu statüsünü elde edebilmek için başlatılan süreçtir. ABD’de ikamet eden EB-5 sahibi yatırımcılar, onaylı I-526 ve I-485 formuyla Durumu Ayarlama için başvuruda bulunabilirler. Bu yatırımcıların 1. dereceden akrabaları (eşler ve 12 yaş altı bekar çocuklar) eş zamanlı olarak, onaylı I-526 formuyla, sürece başvurabilir.

S: EB-5 vizesi için, emre yazılı senetler yatırım sermayesi olarak sayılır mı?

C: Teminatsız senetler yatırım sermayesi olarak sayılamazlar. Yatırımlar reel para olarak yapılmalıdır. Bunun yerine yatırımcı, senetin kendi mülküyle teminatlandırılmış olmasına dikkat etmeli ve teminatın yatırım amaçlı yapıldığını ispatlamalıdır.

S: EB-5 yatırımı için ailem veya başka bir akrabam tarafından verilen parayı kullanabilir miyim?

C: Evet, ancak bu paranın neden müracaat sahibine verildiğinin kanıtlanması gerekir.

S: Ortak banka hesabından gelen fonları para kaynağı olarak kullanabilir miyim?

C: Evet, ancak bu tip yatırımlardaki paranın karı/koca ortaklı bir banka hesabından kaynaklandırılması zorunludur. Dolayısıyla akraba ortaklı bir banka hesabı durumu söz konusu değildir. Ancak yatırımcı kullanılacak paranın kendi adı altında olmasına dikkat etmelidir.

S: EB-5 vizesiyle ilişkili olarak ‘şartlı’ Yeşil Kart nedir?

C: Şartlı Yeşil Kart 2 yıl geçerliliği olan kalıcı Green Card’tır. EB-5 vizeli bir yatırımcı şartsız Yeşil Kart sahibi olmadan önce şartlı Yeşil Kart sahibi olmalıdır. Buna sahip olan ve şartları kaldırmak için başvuran yatırımcı ve ailesi kalıcı Yeşil Kart sahibi olur.

S: Süreci nasıl başlatabilirim?

C: Andrew P. Johnson’un Hukuk Ofisiyle irtibata geçin. Sonrasında biz sizin EB-5 vizesi başvurusu için uygun olduğunuzu garanti etmek adına durumunuzu inceleyip gözden geçirmeye başlayacağız. Danışma ücreti yoktur ve bize Skype, mail veya telefon üzerinden sorularınızı iletebilirsiniz.

S: Yatırımcı Yeşil Kart dilekçesi süreci için hazırlanması gereken temel dokümanlar nelerdir?

C: EB-5 vizesi için müracaat edenlere gönderdiğimiz doküman ön listesi aşağıdaki gibidir: Belge A— Başvuran kişinin pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi

Belge B— Kişinin adli sicili, sabıka kaydının temiz olması gerekir Belge C— Sermaye kaynağının dokümanları

Belge D— Doğum sicil örneğinin fotokopisi

Belge E— Kişinin son 5 yıla ait banka ekstresinin dokümanları Belge F— Varsa kişinin iş mülkiyetini kanıtlayan belgeler

Belge G— Kişinin son 5 yıla ait vergi beyannamelerinin fotokopisi

Belge H— Kişiye karşı açılmış herhangi bir hukuki veya cezai yargı fotokopisi

(Her EB-5 vizesinin sermaye kaynağına göre farklılık gösterdiğini ve her bireyin kişisel durumuna göre farklı finansal belgelendirme gerektiğini dikkate alınız)

S: EB-5 vizeleri dünyanın her ülkesinden insanların başvurusuna açık mıdır?

C: Evet, kabul edilemez (ağır ve vahim suçlar) durumların dışında her bireyin başvurma hakkı vardır.

S: Çocuk Durumu Koruma Yasası EB-5 vizesini de kapsar mı?

C: Genellikle evet. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne göre (USCIS), ‘Çocuk Durumu Koruma Yasası (CSPA), kalıcı ikamet için beklenen biyolojik yaş sürecini vize başvurusunda müracaat edene tanır. Bunun sebebi ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri dilekçeyi karara bağlayana kadar herhangi bir zorunlu süreç için kişinin cezalandırılmamasıdır.’ Esasen, I-526 süreci boyunca çocuğun bekar ve 21 yaş altı olması gerekir. Örneğin, çocuğunuzun 21 yaşını doldurmasına 1 ay kala I-526 süreci başlamışsa bile çocuğunuz bu haktan faydalanabilir.

S: Kimler EB-5 Yeşil Kart için uygundur?

C: Aile, sermaye kaynağı olarak 500.000$ gösterdiği sürece ve çocuklar 21 yaş altı ve bekar olduğu sürece EB-5 Yeşil Kart için uygunluk sağlanır. EB-5 Yeşil Kart vizesi için herhangi bir eğitim veya iş tecrübesi gerekliliği yoktur.

S: EB-5 vizesine başvuranların İngilizce bilmesi gerekli midir?

C: Hayır, başvuran ve ailesinin İngilizce bilmesi gereklli değildir.

S: EB-5 Yeşil Kart sürecinin ilk aşaması nedir?

C: EB-5 yatırım vizesi için gerekli olan sermaye kaynağını ve kaynağın geçerliliğini teyit etmek zorundayız. Bunun dışında, para kaynağının ülkeden çıkışının sorun olmayacağı ve Bölgesel Yatırım Merkezlerine transferinin gerçekleşebileceği olası yolları araştırmalıyız.

S: EB-5 vizesi için başvuran kimse için sürecin en zor kısmı ne olabilir?

C: ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri, yatırımcının sermaye kaynağına çok önem gösterir. Dolayısıyla kişi sermaye kaynağı dokümanlarını özenle hazırlamalıdır. Önemli noktalardan bir tanesi ise son 5 yıllık vergi beyannamesi dosyalarıdır. Ayrıca kişi, bir EB-5 yatırımcısı olarak sahip olduklarını yeterli ve etkili bir biçimde açıklamalıdır. Biz müşterilerimizle beraber, olabilecek en iyi şekilde dosyalarını derlemeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Aynı şekilde ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne sunulacak olan sermaye kaynağı dokümanlarının en iyi şekilde hazırlanmasında en iyi hizmeti veriyoruz.

S: EB-5 Bölgesel Yatırım Merkezleri’ne finansal olarak nasıl bir dahiliyetim olur?

C: Genellikle, Bölgesel Yatırım Merkezleri’ne yatırım yaptığınızda fiilen aktif bir rolünüz olmaz. Ancak Bölgesel Merkezler’den üç aylık ve yıllık periyotlarla güncel rapor alırsınız.

S: EB-5 başvurusu sırasında 10 istihdam oluşturabileceğimi kanıtlamak için ne yapmalıyım?

 C: Yatırımınızı Bölgesel Merkezler üzerinden yaparsanız, Bölgesel Merkezlerin sorumlu olduğu `10 istihdam oluşturmak’ şartını yerine getirebilecek kapasitede ve kalitede bir yatırım yapmanız gerekecektir.

S: Bölgesel Yatırım Merkezleri aracılığıyla yatırım yapmanın avantajı nedir?

C: Bölgesel Yatırım sorumluluğu uzak tutan tarzda bir yatırım şeklidir. Dolayısıyla bireylerin durumuna bağlı olarak hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Bölgesel Merkezlere yatırım yapmanın başlıca avantajları şunlardır:

-   Alternatiflere nazaran düşük miktarda yatırım gerektirmesi. Standart olan 1.000.000$’ın aksine, Bölgesel Merkezlere yatırım için 500.000$ gereklidir. (Ayrıca yönetim ücreti 40.000-60.000$ arası değişir.)

-   Düşük aktiviteli yatırım fırsatı vardır. Bölgesel Merkezler kişilerin yerine parayı kontrol edip aktif tuttukları için, yatırımcılardan aktivite beklenmez. Ayrıca Merkez, yatırımınızın 10 istihdam oluşturacağını da garanti eder.

-   10 istihdam oluşturma’ gerekliliğinin daha kolay sağlanması söz konusudur. Yatırımı kendiniz yaparsanız, 10 istihdam oluşturmak zorundasınız ancak Bölgesel Merkezler bunu sizin adınıza dolaylı yollardan da yapabilir. Özellikle işçiler kazançlarının bir kısmını yemek, kıyafet, aileleri ve kendileri için harcadığından ister istemez yatırımınız dolaylı yoldan istihdamı da gerektirir.

-   Ekonomistler belli coğrafik bölgelerdeki direkt yatırımların ilaveten kaç dolaylı istihdam oluşturduğunu gösteren bir ‘çarpan analizi’ tablosu geliştirdiler. Bu tablolar ayrıca belli bölgelerdeki belli endüstriye yapılan her 1$ yatırımın kaç dolaylı istihdam yarattığını da gösteriyor. Yatırımcıları Bölgesel Merkezler’e yönlendirmek için, göçmenlik kuralları Bölgesel Merkezler’e çarpan tabloları oluşturma izni verir. Böylece

Bölgesel Merkez’in yapması gereken 10 istihdamı oluşturmaktır. Bunu dolaylı veya dolaysız yoldan yapabilme izni vardır ve önemli olan Amerikan işçileri için 10 istihdam şartını yetirme getirmesidir.

-   Sonuçlar potansiyel olarak daha öngörülebilirdir. Sağlam ve iyi işletilen bir Bölgesel Merkez seçerseniz, geçmiş performanslarına bakarak şartlı Yeşil Kart başvuruların kabulünde ve akabinde şartların kaldırılmasına ilişkin başvurularda ne kadar başarılı olduklarını görebilirsiniz.

S: Amerikan hükumeti sermaye kaynağının yasallığı konusunda katı mıdır?

C: Yasadışı yapılan (suç faaliyetleri vb) direkt/dolaylı mülkler kabul edilebilir sermaye değildir. Uygulamada ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri yasadışılık konusunda çok katıdır.

S: Yatırım kapsamında kabul edilebilen mülkiyet çeşitleri nelerdir?

C: Nakit para, teçhizat, envanter, diğer maddi mallar, nakit benzeri değerler ve mülk sahibi tarafından teminatlandırılmış kıymetli şeyler EB-5 için geçerli yatırım türleri arasındadır. Herhangi bir şirkete verilen veya yatırımcıyla şirket arasındaki ödünç para yatırım türü olarak kabul edilemez çünkü bu tip para         transferleri yatırım riski içermez. Tüm sermaye, Amerikan doları adil piyasa fiyatı tutarında olmalıdır. Yatırımcı tüm sermayesini tek seferde işlemek zorunda değildir. Ancak yatırımın tamamı 2 yıllık şartlı ikamet süreci bitmeden önce gerçekleşmelidir.

S: Gelir kaynağını göstermek için ne tip kanıt gerekmektedir?

 C:  - Yasal gelirinizden gerçekleştirdiğiniz yatırım için gerekli kanıtlar:

 Son 5 yıllık vergi beyannameleri

Son birkaç yıla ait banka hesap dökümleri

Maaş dökümleri

Önceki işverenlerden alınan maaş dökümleri

Eğer kendi işiniz varsa, bu işe ait son birkaç yılın vergi beyannamesi

Eğer sermaye kaynağı olarak kendi işinizi gösteriyorsanız, işinizin ve mülkiyetinizin sicil kayıt belgeleri

Sermye kaynağı şirketinizse, gereken belgeler şirket ahitnamesi, hisse senetleri vb

Son birkaç yıla ait şirket banka hesap dökümleri (sermaye kaynağı şirket ise)

Bağışçı aracılığıyla elde edilen sermaye için gerekli kanıtlar:

Sermayenin bağışçıdan yatırımcıya aktarıldığını kanıtlayan belgeler

Bağışı çevreleyen koşullar ve neden yapıldığını gösteren belgeler

Varsa, bağışlanan paranın vergi beyannameleri

Bağışçının finansal geçmişini gösteren duruma ait kişisel vergi beyannameleri ve bağışın kaynağının dokümanları

-  Miras vasıtasıyla elde edilen sermaye kaynağı için gerekli kanıtlar:

Merhum ve yatırımcı arasındaki ilişkiyi gösteren belgeler

Merhumun ölüm raporu

Yatırımcının mirastan kalan sermayesine ilişkin dosyaları

Varsa, mirasın vergi beyannamesi

Eğer mirastan kalan sermaye kaynağına ilişkin dosya eksikliği varsa, yatırımcının mirasçıyla alakasını kanıtlayan belgeler (mirasın miktarı vs.) zorunludur.

-  İşlemlerden elde edilen sermaye kaynağına ilişkin gerekli kanıtlar:

 Ticari satışlar

Fiiliyat

Banka hesabı dökümleri

İşlemlerden gelen fonların yatırımcının hesabına aktarıldığının kanıtına dair belgeler

Satış öncesi ve sonrası ticari sicil kayıtları

Satış işlemlerinden sorumlu muhasebe şirketinden mektup (satış, satış fiyatı ve alıcı bilgileri)

Tescilli bir muhasebeci tarafından onaylanmış, işin/mal varlığının değerini gösteren finansal belgeler

-   Gayrimenkul satışları için gerekli kanıtlar:

Satınalma anlaşması

Nihai çözüm beyannamesi

Satışların makbuzu

Emlak vergisi ödemeleri

Tapu transferi delili

Son 5 yılın gayrimenkul satışlarının vergi beyannamesi belgeleri

Hisse senedi satışları için gerekli kanıtlar:

Şirketin kuruluşuna ilişkin belgeler veya şirket tescil belgeleri

Hisse alım sözleşmesi

Komisyon şirketinden yatırımcının hesabına yapılan hisse satışlarının kazancını kanıtlayan belgeler

Hisse satışlarının vergi beyannamesi belgeleri

Hisse senedi işlem raporu

Krediden gelen yatırım fonlarına ilişkin gerekli belgeler:

Kredi sözleşmesinin şartları

Kredi transferini kanıtlayan dokümantasyon

Borç verenin şirketinin kuruluş sicilleri, şirketin/kişinin vergi beyannameleri

S: EB-5 vizesine ilişkin her türlü sprsifik soruyu detaylı bir şekilde kim cevaplayabilir?

C: EB-5 vize programı Amerika’da kalıcı Yeşil Kart alabilmenin hızlı bir yoludur. Ancak herhangi bir yatırım yaparken yatırımcı yatırımın risklerini de, olabildiğince en aza indirmek için, bilmelidir. Andrew P. Johnson’un ana ofisi, New York City’nin finansal merkezi Broadway ve Wall Street’in köşesindedir. Birleşmiş Milletler temsilcilikleri, bize EB-5 konusunda danışacak kadar güvenirler. Şu ana kadar EB-5 vize programı üzerinden Yeşil Kart sahibi olmak isteyen birçok potansiyel yatırımcıyla çalıştık. ABD Kongresi’ne EB-5 vize programını geliştirmeye yönelik düzenlemeler önerdik. Çeşitli ülkelerin yasal ve diplomatik açıdan karışık bölgelerine yasal asistan sağladık. Herhangi bir soru için veya ücretsiz olarak ilk görüşmeyi ayarlamak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Soracağınız her türlü soruyu cevaplamaktan mutluluk duyarız.