Başkan Obama’nın Göçmenlik Başkanlık Emri, Final Sınırdışı Edilme Emri olan insanları da kapsayacak mı?

Öncelikle, Başkan Obama’nın Aralık 2014’de ortaya çık acağını düşündüğümüz emrini yayınlaması gerekiyor. Bu emrin, ortaya çıkmasından sonra, ülkede yasa dışı şekilde bulunan en az 5 milyon yabancıyı etkilemesi bekleniyor. Çoğunluğun inancı, bu 5 milyon yabancının en azından çalışmalarına imkan tanıyacak, fakat ABD dışına seyahat etmelerine izin vermeyecek çalışma izni kartını elde edeceği yönünde.
Haklarında sınır dışı edilme emri yayınlanmış insanların da başkanlık emrinde kapsanacağına inanmamızın iki nedeni bulunmakta. Öncelikle, Başkan’ın sadece ertelenmiş etki dilini kullanabileceğine inanıyoruz, bu da ABD içerisinde yasadışı olarak bulunan yabancılara sadece çalışma izni sağlıyor. Gecikmiş Etki son 25 yılda hakkında sınır dışı edilme emri çıkmış insanlar için kullanıldı, bu yüzden başkanın gecikmiş etkiyi, geçmişte kullanıldığı gibi, haklarında sınır dışı edilme kararı olan insanları kapsayacak şekilde kullanacağına inanıyoruz.
İkinci olarak, bize göre Göçmenlik Başkanlık Emri 2011’de yayınlanan Dream Act Başkanlık Emri (Development, Relief, And Education for Alien Minors/ Yabancı Azınlıklar için Gelişim, Rahatlama ve Eğitim Yasası) ile aynı temele sahip olacak. Bu emirde ABD’ye 16 yaşından önce girmiş çocuklar ve sınır dışı edilmiş olanlar çalışma izni alabiliyorlardı. Bu yüzden, haklarında final sınır dışı edilme emri olan yabancılar yeni Göçmenlik Başkanlık Emri’nde kapsanacak ve onlara çalışma izni kartı çıkartılacaktır.