E-1 Ticaret Vizesi

Ürün veya servisler ile ilgili azımsanmayacak miktarda Birleşik Devletler ile ticaret yapan iş adamları E-1 tüccar vizesi için potansiyel olarak kalifiye olabilir. Ticaret ve alım-satım düzenlemesi konusunda Birleşik Devletler ile anlaşma imzalamış ülke vatandaşları için mevcuttur. Hem firma hem de birey vize için kalifiye olmak zorundadır.

Kalifiye olabilmek için firmanın yapmak zorunda oldukları:

 • Birleşik Devletler ve anlaşmalı kendi ülkesi arasında uluslararası ticarette ( ithalat ya da ihracat) bulunmak. Bu ticaret ürün veya servisler ile ilgili olabilir, ve vizeye başvurulan zamanda halihazırda gerçekleşmiş olmak zorundadır. Ticaret alım ya da satımdan oluşabilir, ve ürünler ya da servisler Birleşik Devletler’den alınıyor ya da Birleşik Devletler’e getiriliyor olabilir.;
 • Birleşik Devletler ve anlaşmalı kendi ülkesi arasında ticaret volümünün azımsanmayacak derecede olduğunu göstermek. Firma yapılan ticaretin azımsanmayacak derecede olduğunu ve ticaretin yıl boyunca düzenli ticari faaliyetlerle yürütüldüğünü göstermek zorundadır.
 • Uluslararası ticaretinin en az %50′sini Birleşik Devletler ve anlaşmalı kendi ülkesi arasında gerçekleştirmek.

Kalifiye olabilmek için, başvuru sahibini

 • aktif olarak bir firmayı yürütmebilmesi için kendini kalifiye eden iş deneyimi ve yeterlilik belgelerine sahip olduğunu göstermek zorundadır.

E-1 vizesine genellikle başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkedeki Birleşik Devletler konsolosluğunda başvurulur. E-1 vizeleri o ülke ile yapılan anlaşma altında izin verilen zaman periodunda çıkarılmaktadır. Eğer başvuru sahibi Birleşik Devletler’de geçerli statüde ise, USCIS ile E-1 statüsünde değişiklik yapmak için başvuruda bulunabilir.

E-1 vizesinin ek avantajları:

 • Bir E-1 vize sahibinin eşi, çalışma izni alabilir ve herhangi bir işte, herhangi bir işveren için çalışabilir.
 • E-1 vizesi, firma kalifiye olduğu sürece yenilenebilir bir göçmen olmayan vizedir.

Not : Potansiyel E-1 tüccar vizesi başvuru sahibi bir Birleşik Devletler firması kurmalı ve Birleşik Devletler firmasını, vize feragatı ya da B-1 ticari vizesinin koşulları altında hazırlamaya başlamalıdır. Firma aktif olarak faaliyette bulunuyor ve düzenli ticari faaliyetlerini E-1 vize başvurusunun arzındandan önce yapıyor olmak zorundadır. Birleşik Devletler firmasını kurarken, tüccar anlaşmalar yapabilir, eleman işe alabilir, kontrat imzalayabilir anca Birleşik Devletler şirketinden maaş alma yetkisi yoktur.

Eğer E-1 ya da E-2 vizesine başvurmaya çalışıyorsanız, Andrew P Johnson’ın hukuk bürolarından deneyimli bir Birleşik Devletler göç ofisi avukatı sizin için başvurunuzu hazırlayıp, bu süreçten çabukça ve etkili bir şekilde geçmenize rehberlik edebilir.

Firmamızla çevrimiçi iletişime geçerek danışma hizmetinizi bugün alın.

Eb- 5 bölgesel merkez programına yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

 • L-1A vize ve EB-1C yeşil kart dilekçeleri için USCIS gerekçeleri ve standartları sürekli sıkılaştırılıyor olduğundan, subjektif olduğundan ve sadece USCIS denetmeninin takdirine kaldığından,EB-5 yatırımcısı itibarlı ve güvenilir bölgesel bir merkeze yatırımda bulunduğu takdirde kalıcı ikametini alması daha olası ve güvenlidir.
 • Bölgesel merkeze yatırımda bulunan EB-5 yatırımcısının, Birleşik Devletler’de iş kurma, işçi işe alma vb. yükümlülüğü yoktur ve uygun görürse yaşamını Birleşik Devletler’de sürdürebilir.
 • L-1A yöneticisi için Birleşik Devletlerdeki işini kendisi için EB-1C yeşil kart alabilecek noktaya getirmek yıllar alabilir, ya da küçük şirketlerin gelişmeleri sıklıkla planlandığı gibi gitmediğinden, özellikle Birleşik Devletler gibi rekabeti yüksek olan bir piyasa, o noktaya asla ulaşılamayabilir. Çoğu Birleşik Devletler yatırımcısının vergi ödemelerinde gelirlerini daha az gösterme, yasa dışı göçmen işçiyi daha ucuza çalıştırma gibi L-1A yöneticilerinin işten daha fazla fiyat önermelerine neden olur; çünkü L-1A yöneticisinin işi USCIS tarafında her bir ya da iki yılda bir incelendiğinden her şey düzgün yolla yapılmalı,tüm kanunlara uygun olmalıdır.
 • Bölgesel Merkez’e yapılan yatırım, yatırımcıyı kalıcı vizeye derhal başvurabilmesi için kalifiye eder, bu da EB-5 yatırımcısının I-526 dilekçesi doldurulması ve başvuru için geçen sürede 21 yaşın altındaki çocukların yaşı başvuru anındaki yaş kabul edilir; ancak L-1A yöneticisinin çocuğu EB-1C Yeşil Kart başvurusuna kalifiye olmayı beklerken çocuğu 21 yaşını geçerse, çocuk kabul edilmez.
 • Yatırımcılar bir EB-5 bölgesel merkez projesine azami 500.000 dolar yatırımda bulabilir ve bir bölgesel merkeze yaklaşık olarak 50.000 dolar ücret ödeyebilir; ancak yatırımları bundan daha fazla olamaz. Firma sahibi L-1A yöneticisi, düşük bir başlangıç yatırımı yapabilir ancak firmayı kurmak ve sürdürebilmek için sonuçta yatırımın 500,000$’ı aşıyor olması gerekir.