E-2 Yatırımcı Vizesi

E-2 yatırımcı vizesi, Birleşik Devletler ile çift taraflı yatırım anlaşması yapan ülkelerdeki firma yatırımcılarına verilen uzun süreli, yenilenebilen bir iş vizesidir. Vizenin süresi, Birleşik Devletler ve yatırımcının vatandaşı olduğu ülkenin arasında anlaşma uyarınca belirlenmektedir.

Yatırımcı, satın alacak veya kuracak bir iş yeri işletecek ve yatırımcının vize sponsoru olarak görünecek bir Birleşik Devletler şirketi kurmalıdır. Hem Birleşik Devletler iş yeri hem de bireysel yatırımcı ya da çalışan, E-2 vize statüsü için kalifiye olmak zorundadır.

E-2 yatırımcı vizesi almak için gerekli vasıflar:

  • Birleşik Devletler ile kalifiye yatırım anlaşmalı ülkenin vatandaşı ya da vatandaşları, Birleşik Devletlerdeki şirket hisselerinin en az %50′sine sahip bulunmalıdır; bu vatandaşlar E-2 vizesi dışında Birleşik Devletler’de kalıcı ikamet statüsü alamaz ya da ikamet edemezler.
  • Yatırım tatmin edici olmalı ve kişisel bütçeden yapılmak zorundadır (Ya da yatırımcıya kişisel olarak ait olan mülkiyet ipotek edilerek alınan kredi ile) Düzenlemek spesifik minimum bir yatırım belirtmezken, yatırım gelişme ve genişleme potansiyeli ile kazançlı bir firma kurmaya yetebilecek miktarda olmak zorundadır.
  • Şirket marjinallikten daha öte lokal ekonomiye katkıda bulunmalıdır, örneğin, yatırımcı yalnızca yaşamını sürdürecek kadar kazanma amacı ile yatırımda bulunmamalıdır. Yatırımcıya yaşamını sürdürecek maaşı sağlamasının yanında, firma Birleşik Devletler vatandaşlarını çalıştırmalı ve kar etmelidir.
  • Başvuru sahipleri, önerilen konudaki işi yapabileceklerine dair tecrübe ve yeterlik belgesi sahibi olmalı; yatırımcı sadece yönetim ve işle ilgili niyetlere sahip olmalıdır.

Birleşik Devletler şirketinin, yatırımcıyı vize yenilemeleri için kalifiye etmesinin önemi de hatırlanmalıdır, bu yüzden ilk vize için kalifiye edebilecek ancak gelecek vize yenilemeleri için gelişme potansiyeli olmayan, yatırımcıyı kalifiye etmeye yetersiz bir işe sahip olmak yeterli değildir.

Göç aşamasında yapılan erken hataların genellikle büyük, sıklıkla yıkıcı, uzun süren sonuçlarının olduğunu bilmek önemlidir. Orta ve/ veya uzun zamanlı göç amaçlarının açıkca gösteren ve analize eden kapsamlı hukuki tavsiye, göç amacı stratejinizi belirlemede öncelikli bir ilk adımdır.

Ek E-2 yatırımcı vizesi ile ilişkili bilgiler:

Bir E-2 vize sahibinin eşi, çalışma izni alabilir ve herhangi bir işte, herhangi bir işveren için çalışabilir.

  • Yatırım şirketinin firma aktivitesi değiştirilebilir ve yeni iş alanlarına genişletilebilir.
  • Güncel olarak, firma kalifiye kaldığı sürece, E-2 vizesinin yenilenebileceği zamanın sayısında limit yoktur.

E-2 vizesine genellikle başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkedeki Birleşik Devletler konsolosluğunda başvurulur. E-2 vizeleri o ülke ile yapılan anlaşma altında izin verilen zaman diliminde gerçekleştirilmelidir. Eğer başvuru sahibi Birleşmiş Devletler’de geçerli statüde ise, USCIS ile E-2 statüsünde değişiklik için başvuruda bulunabilir ancak başvuru sahibi Birleşik Devletler dışına seyahat ederse statüsünü kaybeder ve vize ile tekrar girmek zorunda kalır.