EB-5 Oturma İzni Yeşil Kart Programı. Sermaye Yatırımı ile Sürekli Oturma Izni Elde Etme

Firmamız pek çok ülkeyi ziyaret etmekte ve “ABD’de yaşam ve yatırım” konulu, müvekkillerimizi ve çeşitli iş örgütlerini, “EB-5 programı aracılığı ile sürekli oturma izni alma süreci” konusunda eğiten konferanslar vermektedir.

EB-5 programına yapılacak bir yatırım, başvuran kişiye, onun eşine ve 21 yaş altı evlenmemiş tüm çocuklarına yeşil kart sağlamaktadır. Müvekkillerimizin bir kısmı EB-5 programına ABD’de üniversiteye giden çocukları için başvurmaktadır. Bu şekilde o kişinin çocuğu yerel öğrencilerle aynı ücreti ödemekte ve karışık vize düzenlemeleri için işverenlerle zaman kaybetmeden, oturma izni olan biri olarak ABD’de çalışma deneyimi kazanabilmektedir. Üniversitedeki dört yılın ardından, kişinin çocuğu ABD vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmektedir.

US CIS potansiyel göçmenlere EB-5 programı içerisinde “Bölgesel Merkez Programı” isimli bir opsiyon sunmuştur. Yeni EB-5 düzenlemesinde yatırımcı, önceden var olan, ABD hükümeti tarafından önceden onaylanmış bir fona, yönetim şirketine veya işe sermaye yatırabilmektedir. Bu U.S.CIS onaylı bölgesel merkezler tipik olarak yatırımcının sadece $500,000 vermesine olanak tanıyan ve karşılığında küçük bir sahiplik faizi (ownership interest) almasını sağlayan iş geliştirme projeleridir (lütfen pek çok Bölgesel Merkez’in minimum 45,000$ standart yönetim ücreti aldığını göz önünde bulundurun). Yatırımın kaynağı yatırımcının kendi fonları, borç veya bir arkadaşın, iş ortağının veya aile üyesinin hibesi olabilir.

Basitçe ifade edersek, bu Bölgesel Merkez Yatırımları bir yabancının (ve ailesinin) kalıcı oturma izni alması için gerekli olan tüm gereklilikleri özel olarak karşılayacak şekilde oluşturulmuştur. Birkaç bölgesel merkez genel olarak düşük risklidir ve sermayesine göre düşük yıllık paylar vermektedir ve de yatırılan 500,000$ kontrata göre 5-6 yıllık bir periyodda yatırımcıya dönmektedir.