İltica için bir yıllık dosya teslim süresi bitişini kaçırdınız mı?

İltica başvuru dosyası bir yabancının ABD’ye en son girişinin ardından bir sene içerisinde teslim edilmelidir. Değişen veya sıra dışı durumlar nedeniyle garanti altına alınmadıkça, söz konusu bir yıllık süreç, uygun ABD yönetimi ofisinde yaptığınız başvurunuzun kabulünden 364 gün geriye sayılarak belirlenir.

Bununla birlikte, başvuru yapan kişinin ülkeye girişinden sonraki bir yıl içerisinde neden dosya hazırlamadığını açıklamak için birçok yol mevcuttur. Kişi eğer öğrenci vizesi, çalışma vizesi veya bir J-bir vizesi gibi yasal durumda bulunuyorsa, statüsünü kaybetmesinden sonraki makul bir süre içerisinde dosya hazırlaması halinde, söz konusu bir yıl kuralı uygulanmaz.

Örneğin, bir kişi ABD’de üç yıllığına F-bir statüsündeyse ve okula gitmeyi bırakıp makul bir süre içerisinde dosya hazırlarsa, bir yıl kuralı uygulanmaz.

ABD’de geçen bir yılın ardından teslim edilen dosya için açıklama:

ABD’ye son girişinizin ardından bir yıl içerisinde iltica başvurusu yapmanız beklenir. Eğer ABD’ye göçmen vizesi kullanarak girmediyseniz; bir yıllık periyot, geçerli vize statünüzün dolmasından sonra sayılmaya başlar.

Eğer olumlu şartlar altında başvuruyorsanız, ABD vatandaşlığı ve Göçmenlik Hizmetleri (“USCIS”) sizin başvurunuzu ABD’ye girişinizin birinci yıl dönümünden bir gün önce almalıdır. Örneğin, ABD’ye son girişiniz 1 Ağustos 2010’da ise dosyanızı 1 Ağustos 2011’de veya öncesinde teslim etmelisiniz.

Bununla birlikte, eğer ABD’ye bir vize veya herhangi bir kalış izni ile girdiyseniz ve statünüzün süresi dolana kadar beklediyseniz, sizin için bir istisna uygulanabilir. Özellikle de bunları yapabileceğinizin farkında değilseniz. Bu durum normalde “sıra dışı şartlar” istisnası kapsamında olacaktır. Yine de, vize sürenizin geçmesinin ardından, makul bir süre içerisinde iltica başvurunuzu yaptığınızdan emin olmalısınız.

Eğer vaktinde dosyanızı verdiğinizi veya sizin için bir istisna olduğunu kanıtlayamazsanız, vakanızla ilgilenen iltica memuru başvurunuzu bir göçmenlik yargıcına iletecektir.

Eğer iltica hakkı başvurunuzu savunma olarak yapıyorsanız (başka bir deyişle, sınır dışı edilme sürecindeyseniz), aynı şekilde, son girişinizin ardından bir yıl içerisinde başvurunuzu yapmalısınız (veya sıra dışı şartlar istinasından yararlanmak için başarılı şekilde iddianızı sunabilirseniz, vize sürenizin dolmasının ardından da başvurunuzu yapabilirsiniz). Bunların yanı sıra, başvurunuzu USCIS’e göndermek yerine göçmenlik yargıcına bildirmeniz gerekmektedir.