ILTICA (SORULAR VE CEVAPLAR)

S: Eğer sınır dışı edilme sürecindeysem, başvurmam mümkün mü?

C: Evet. İltica ve sınır dışının engellenmesi, kişi aksi takdirde sınır dışı edilecek durumda olsa da, sınır dışı edilmeyi önlemek için kullanılabilir. Göçmenlik Mahkemesi sizin durumunuzu sınır dışı edilecek halde bulursa (örn: legal statünüzün süresi dolmuşsa), iltica veya sınır dışının engellenmesi için başvuru hazırlamış olmak şartıyla, iltica veya sınır dışının engellenmesi için uygun olup olmadığınıza karar verecektir. Eğer mahkeme lehinizde karar verirse, zulüm yaptığı iddia edilen ülkeye sınır dışı edilmezsiniz.

S: Eğer bir yıldan fazla süredir ABD içerisinde bulunuyorsam, iltica veya sınır dışının engellenmesi için başvuru hazırlayabilir miyim?

C: Evet, fakat iltica talebiniz, sadece bir yıllık dosya hazırlama sürecine istisna olan durumlardan birini gösterirseniz kabul edilir. Bununla birlikte, sınır dışının engellenmesi için bir yıl süreli dosya hazırlama gerekliliği yoktur.

S: Eğer bir yıldan fazla süredir ABD içerisinde bulunuyorsam ve istisnalardan herhangi biri için uygun değilsem, iltica başvurusu yapabilir miyim?

C: Hayır, sadece ABD’ye girişinizi izleyen bir yıl içerisinde dosya hazırlarsanız iltica talebinde bulunabilirsiniz. Eğer sınır dışı edilme sürecine girmişseniz, sınır dışının engellenmesi talebinde bulunabilirsiniz.