ILTICA (SORULAR VE CEVAPLAR)

S: Eğer geçmişte reddedilmiş bir iltica başvurum varsa, buna rağmen iltica başvurusunda bulunabilir miyim?

C: Muhtemelen. Önceki ret, sadece bir göçmenlik mahkemesinden (Immigration Court) veya İltica Başvuruları Komitesinden(Board of Immigration Appeals) çıkan bir kararsa, yeni bir redde temel oluşturabilir. Eğer iltica talebiniz, bir iltica memuru tarafından reddedildiyse ve basitçe diğer legal statünüze döndürüldüyseniz, hala iltica için başvuru yapabilirsiniz.

S: Eğer iltica davam bir iltica memuru tarafından reddedilirse neler olur?

C: İltica davanız bir iltica memuru tarafından reddedildiğinde; o an kaçak durumundaysanız veya aksi halde sınır dışı edilmenizin söz konusu olduğu belirlenirse, sınır dışı edilme sürecine girersiniz. Buna rağmen, biz iltica talebinizi göçmenlik mahkemesinde yenileyebilir ve göçmenlik yargıcı tarafından yeniden dinlenmesini sağlayabiliriz. İltica için dosya hazırlarken statünüz geçerliyse, iltica isteğinizin reddi statünüze hiçbir etki yapmayacaktır.

S: Legal statüdeysem ve iltica talebim reddedilirse neler olur?

C: Basitçe iltica başvurusu öncesi sahip olduğunuz legal statüye döndürülürsünüz.

S: Ailem için iltica başvurusunda bulunabilir miyim?

C: Evet, ABD içerisinde olan bir eşiniz ve ergin olmayan çocuklarınız iltica başvurunuzda yer alabilir. ABD içerisinde bulunan bu durumdaki akrabalarınıza iltica talebinizde yer vermezseniz, sizinle birlikte iltica etme niteliğine erişemezler. Bunun yerine, sizin kendi ilticanız onaylandıktan sonra ayrı bir dilekçe ile onlar için başvuru yapmanız gerekecektir. Eğer ABD dışındalarsa, iltica hakkınızı elde ettikten sonra onların ABD’ye girişi için başvuruda bulunabilirsiniz.