ILTICA (SORULAR VE CEVAPLAR)

S: Eğer statü dışıysam(kaçak durumundaysam) ve iltica başvurum reddedilirse, sonrasında neler olur?

C: Ilk olarak şunu anlamanız gerekiyor; kaçak durumundaki bir kişinin olumlu şartlardaki talebi, iltica memuru tarafından reddedilemez. Eğer iltica memuru başvuruyu onaylamayı seçmezse, yapabileceği sadece davayı sınır dışı süreci için bir göçmenlik mahkemesine sevk etmektir. Göçmenlik mahkemesi öncesi sınır dışı edilme sürecinde olan bir başvuru sahibinin iltica talebi reddedilebilir. Bu şekilde bir ret söz konusu olduğunda, yabancının ABD’den sınır dışı edilmesi emri çıkar. Bu yöndeki bir karar, tabi ki, temyiz ettirilebilir.

S: Eğer statüm mevcutsa ve olumlu şartlardaki talebim iltica memuru tarafından reddedilirse, kararı temyiz ettirebilir miyim?

C: Hayır. Sadece göçmenlik mahkemesi tarafından verilen sınır dışı edilme emri temyiz edilebilir. Başvuru sahibinin dilekçesi iltica memuru tarafından reddedilirse, başvuru sahibinin statüsü önceki göçmen olmayan haline döndürülür, fakat temyiz hakkı yoktur.

S: Eğer sınır dışı edilme sürecindeysem ve ülkede bir yıldan uzun süredir bulunmaktaysam, bununla birlikte daha önceden iltica talebinde bulunmamamla ilgili geçerli bir sebebim yoksa iltica veya sınır dışının engellenmesi yoluyla kendimi koruma şansım var mı?

C: Muhtemelen. Bir yıl içersisinde başvuru hazırlayamamış olmak “Sınır dışı edilmenin engellenmesi” için bir engel değildir. Eğer anavatanınızda yüksek ihtimalle zulüm göreceğinizi kanıtlayabilirseniz, “Sınır dışı edilmenin engellenmesi” sayesinde ABD içerisinde kalmaya devam edebilirsiniz