Yeni Göçmenlik Yasası konusunda, 31 Aralık 2011’den önce Birleşik Devletler’den ayrılmış ve geri gelmişsem durumum ne olur ?

Yasanın dili henüz tam olarak kesin değil, görünene göre US CIS yetkilendirmesi ile 31 Aralık 2011’den sonra Birleşik Devletler’den çıktı iseniz halen yeni göçmenlik yasasından faydalanabiliyor olmanız gerekmekte, ancak yine de şu soru havada kalıyor: bahse konu şahıs seyahat tarihinde yasal statüde miydi ? Böyle bir durum, 16 Nisan 2013’ten önce statülerini değiştirenler hariç olmak üzere göçmenin katılım hakkını elinden alabilir.

Örnek: Diyelim ki bir insan 2010’da Birleşik Devletler’e girdi, Birleşik Devletler vatandaşı biriyle Ocak 2012’de evlendi ve Advance Parole ile Mart 2012’de Birleşik Devletler dışına seyahat edip sonra geri döndü. Ocak 2013’teki evlilik mülakatında kişi başarısız oldu, ve I-485 10 Mart 2013 tarihinde reddedildi. Bu durumdaki biri muhtemel yeni yasadan yararlanabilecektir.

Yasanın özü [“§245B(b)(2)] şudur: Fiziksel Mevcudiyet. RPI başvuru tarihinde fiziksel olarak orada bulunulmalıdır; 31 Aralık 2011 tarihinden önce fiziksel olarak mevcut bulunulmalıdır, ve 31 Aralık 2011’den RPI statüsü verilene dek sürekli fiziksel mevcudiyet korunmalıdır. Yasa tarihinden sonra resmi olmadan Birleşik Devletler dışında bulunmuş bir yabancı (31 Aralık 2011’den sonra kısa, gündelik ve kaba kabahatsiz ayrılış göz ardı edilebilir) bir  fiziksel mevcudiyet gerekliliğini yerine getirmemektedir.

http://nycimmigrationlawyer.lawapj.com/for-the-new-immigration-bill-what-if-i-left-the-united-states-after-december-31-2011-and-came-back/