Yeşil Kart artık eşcinsel çiftler için de mümkün

Yeni Senato Tasarısı’na nazaran bu durum fazlasıyla basit. Yüksek Mahkemenin kararına göre eğer bir eşcinsel Birleşik Devletler vatandaşı eşcinsel evliliğe izin veren herhangi bir eyalette eşiyle evlenirse, eş hemen Yeşil Kart başvurusunda bulunabilir.

Ayrıca eşcinsel Birleşik Devletler vatandaşı eşcinsel evliliğe izin veren herhangi bir devlette de eşiyle evlenebilir ve eşini Birleşik Devletler’e getirebilir. Aşağıda İç Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen bir açıklama mevcuttur.

Yüksek Mahkeme’nin Evlilik Yasası Korumasındaki Kararının Uygulanması

İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano’nun Açıklamaları:

“Yüksek Mahkeme’nin geçen haftaki Evlilik Yasası Koruması (DOMA) kararının anayasaya aykırı oluşundan sonra, Başkan Obama, federal daireleri kararın ve yasal olarak evli aynı cins çiftlerin ve kamu yararına olacak şekilde çıkarımlarının hızlı ve sorunsuz şekilde uygulanması direktifini verdi. Bu sebepten dolayı hemen etkiye konması için, Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS)’ı göçmenlik vize dilekçelerinin farklı cins çiftler gibi aynı cins çiftlerin de lehine olması direktifini verdim.”

Sıkça Sorulan Sorular

S1: ABD vatandaşıyım veya yabancı uyruklu bir hemcinsimle evli daimi oturma iznine sahibim. Artık eşime aile temelli vize konusunda sponsor olabilir miyim ?

C1: Evet, dilekçeyi doldurabilirsiniz. I-130 (ve her türlü beraberindeki başvuru) formunu doldurabilirsiniz. Eşiniz için başvuruya uygunluğunuz ve eşinizin göçmen vize başvurusunda veya statü ayarlama sürecinde göçmen olarak kabul edilebilirliği uygulanabilir göçmenlik yasasına göre tayin edilecek, ve aynı cins evliliğinizden dolayı otomatik olarak redde tabi tutulmayacaktır.

S2: Ben ve eşim aynı cins evlilikleri tanıyan bir ABD eyaletinde evlendik, ancak şu anda tanımayan bir eyalette yaşıyoruz. Eşim için vize dilekçesi doldurabilir miyim ?

C2: Evet, dilekçeyi doldurabilirsiniz. Başvuruyu değerlendirirken genel olarak, USCIS göçmenlik yasa amaçlarına uygunluk hakkında karar vermek için evliliğin gerçekleştiği yerin yasalarına bakmaktadır. Bu genel kural federal göçmenlik dairelerinin tarihi olarak eyalet oturma yasasıyla beraber evlilik yasalarını da değerlendirmeye kattığı bazı kısıtlı istisnalara tabiidir. Bu istisnaların geçerli olup olmayacağı spesifik şahıs ve duruma göre değişir. Gerekli olduğu takdirde bu soru hakkında daha fazla yardımda bulunabiliriz.

Bu konu hakkında daha fazla sorunuz olması durumunda 212 693-3355 numarasından ofisimizi aramaktan ya da info@lawapj.com adresinden bize e-mail atmaktan çekinmeyiniz.

 

http://nycimmigrationlawyer.lawapj.com/greencard-is-now-available-for-gay-couples/